Сирни Заговезни – празник на огъня, прошката и новото начало

Сирни Заговезни – празникът на огъня, прошката и новото начало

Сирни Заговезни е един от най-значимите празници в българския календар. Той бележи прехода между зимата и пролетта, между старото и новото, между греха и опрощението.

В този ден семействата се събират, палят огньове, молят за прошка и изпълняват обреди, които векове наред са били пазители на хармонията в българския дом. 

Празникът носи усещане за обновление и духовно пречистване.

История и символика на празника

Корените на Сирни Заговезни могат да бъдат проследени още от езическите времена, когато хората почитали природните цикли и смяната на сезоните. В миналото този ден бил част от ритуалите за прогонване на зимата и злите сили. Огньовете, които се палят по хълмовете и мегданите, символизират изгарянето на всичко старо и ненужно, правейки място за новото и чистото.

С приемането на християнството празникът придобива допълнителен смисъл – той се пада винаги в неделя, седем седмици преди Великден. Това е последният ден, в който могат да се консумират млечни продукти преди началото на Великденския пост. Оттук идва и самото му име – Сирни Заговезни – „заговяване“ (встъпване в пост) със сирене и млечни храни.

Въпреки че с времето някои елементи от празника се променят, основната му идея остава същата – човек да се освободи от греховете и тежестта на изминалата година, за да влезе в новия цикъл с чисто сърце.

Обичаи и традиции

Сирни Заговезни е изпълнен с редица обреди и традиции, които събират семейството, укрепват връзките между поколенията. Някои от тях са добре познати навсякъде, а други са запазени в отделни фолклорни области на България. Ето кои са най-важните традиции, свързани с празника:

Прошка

Това е най-значимият обичай на деня. Прошката има религиозен смисъл  и дълбоко човешко послание. Тя напомня, че човек не може да върви напред, ако носи тежестта на обидите и грешките от миналото.  По традиция по-младите се обръщат към по-възрастните с думите: 

Особено значение в този ден има гостуването на кумовете и по-възрастните роднини. Младите семейства задължително посещават кумовете си – хората, които са им станали духовни родители по време на сватбата. Това е израз на уважение и признателност. Кумовете посрещат гостите с богата трапеза, а вечерята завършва с ритуала на прошката. 

Сирни Заговезни – празникът на огъня, прошката и новото начало

Хамкане/хацкане

Един от най-обичаните обичаи на Сирни Заговезни е „хамкането“. В някои региони е прието в  центъра на стаята да се върже конец, а в други част на България най-възрастният държи конеца, като го върти. На него е завързано парче бяла халва, сирене или варено яйце. Без да използват ръце, участниците, най-често деца, се опитват да уловят „наградата“ със зъби.

Този обичай носи пожелание за здраве и благополучие. Смята се, че който успее да захапе пръв парчето халва, ще бъде здрав и късметлия през годината. Освен че носи веселие, хамкането има и магически елемент – в някои райони на България се вярва, че конопеният конец, с който е вързана халвата, трябва да се запази, защото предпазва от болести и уроки.

Сирница

Още от ранни зори, млади мъже събират сухи клони от хвойна, които се струпват на голяма клада, наречена „сирница“. Щом настъпи вечерта, сирницата се запалва с тържествени наричания за здраве, плодородие и прогонване на злото. Този обичаи е характерен най-вече за Пиринската фолклорна област, Родопите и Тракия.

Хвойната гори с ярък пламък и отделя гъст дим, който според народните вярвания има пречистваща сила. Докато огънят бушува, младежите и децата скачат през него, вярвайки, че това ще ги предпази от болести и лоши сили през годината.

Сирни Заговезни – празникът на огъня, прошката и новото начало

След като сирницата загасне, пепелта и въглените от хвойната не се разпръскват безразборно. Напротив – с тях се извършва специален обичай. Лицата на присъстващите се „чернят“ с въглени, като се вярва, че този ритуал носи късмет, здраве и защита от зли сили. В някои фолклорни области това е и закачлива част от празника – младежите се надпреварват кой ще омаже лицето на другия първи.

Смята се, че който има най-черно лице, ще бъде най-здрав и щастлив през годината. В някои села въглени от сирницата се събират и запазват, за да се използват по-късно за кадене на дома или нивите – вярва се, че така се привлича берекет.

Хвърляне на „брашнени стрели“

В Северна България, особено в Добруджанската област, се практикува обичаят „стрелкане“ – децата и младежите запалват „брашнени стрели (малки снопчета слама, вързани на дървени пръчки) и ги хвърлят към дворовете на близки и съседи. Колкото повече стрели попаднат в нечий двор, толкова по-щастлива и плодородна ще бъде годината за стопаните.

Трапезата на Сирни Заговезни

Празничната трапеза на Сирни Заговезни е богата. Традициите повеляват храната да бъде лека, като в същото време носи символика, свързана с обновлението, изобилието и благоденствието. На масата задължително присъстват:

Сирни Заговезни – празникът на огъня, прошката и новото начало

Какво не може да присъства на трапезата?

Вече не се консумира месо, тъй като след Месни Заговезни то е забранено. Освен това, традицията повелява да се избягват тежки и мазни храни, за да може тялото постепенно да се подготви за предстоящите пости.

Регионални различия в празнуването

Сирни Заговезни се празнува в цяла България, но в различните краища на страната традициите имат своите местни особености. Макар същността на празника да е една – начинът, по който се отбелязва, носи уникалност за всяка област.

В Родопската фолклорна област вечерта на Сирни Заговезни се озарява от огромни сламени факли, които младежите палят и въртят над главите си. Вярва се, че огънят пречиства от злото, носи сила и предпазва от болести и нещастия. Колкото по-високо се вдигат факлите и колкото по-ярко горят, толкова по-успешна и плодородна ще бъде годината.

В Шоплука празникът приема по-буен и зрелищен облик. Изпълняват се маскарадни игри, наподобяващи кукерските, в които мъже, облечени в страшни кожи и маски, обикалят селото с танци, звън на чанове и викове, за да прогонят злите сили. Вярва се, че шумът и страховитият облик на играчите плашат злите духове и прочистват селото за идващата пролет.

В Тракийската фолклорна област празникът е по-смирен, но наситен със символика. Един от най-интересните обичаи тук е хацкането. В този край на България вечерта завършва със специална ритуална вечеря, на която най-старият член на семейството благославя всички с хубави думи за здраве и берекет.

Сирни Заговезни е живата нишка, свързваща поколенията. Това е ден на пречистванечрез огъня, чрез поста, но най-вече чрез прошката. В този ден човек осъзнава, че няма по-голяма тежест от обидата и че най-лекото сърце е простеното сърце.

Затова, когато настъпи този ден, съберете семейството си, запалете светлината на традицията и не забравяйте да кажете: „Прости ми!“, защото само така можем да вървим напред – с чисти души и леки сърца.

Сподели:

Прочетете още

5 български народни инструмента

Какво е онова, което кара сърцето ни да потрепва, щом го чуем? Може би тоновете на гъдулката? Или дълбокото звучене на гайдата, което сякаш извира

Николина и Мария Чакърдъкови
Турне 2025